Radan Wagner, Světlo a stín, výstava, Třebíč, 2012 (koncepce a úvodní slovo Jitka Fischerová)

Radan Wagner vystavuje v Třebíči

6. května 2012 v 16:04 | hanci |  Umění

Pořád jsem nemohla uvěřit, že se to skutečně stane. Když jsem totiž v prosinci roku 2010 uviděla poprvé obrazy pana Radana Wagnera v Galerii Dolmen v Praze, ve snu mě nenapadalo, že by se výstava jeho obrazů mohla uskutečnit i u nás, v Třebíči.
Tehdy jsem se s panem Wagnerem v galerii setkala poprvé. Po nějaké době jsem se s ním setkala v téže galerii podruhé – a to už jsem si dodala tolik odvahy, že jsem se ho zeptala, jestli by nechtěl vystavovat v Třebíči. Souhlasil – zprostředkovala jsem kontakt – a teď, druhého května 2012, jsem už byla na vernisáži jeho výstavy u nás v nádherné Galerii Ladislava Nováka za Zadní synagogou v Židovském městě. To prostředí je jako stvořené pro obrazy pana Wagnera. Působí na mě tady snad ještě víc, než v moderní galerii v Praze. Totiž – hloubka a velký cit, který obrazy vyzařují, doslova souzní s tímto prostředím.
Chtěla bych také znovu doporučit knížku rozhovorů, které vedl pan Wagner s 30 malíři a která opravdu stojí za přečtení. Jmenuje se (Ne)očekávané náhody.
Měla jsem obrovskou radost, že jsem navíc mohla zorganizovat setkání pana Wagnera s panemJosefem Kremláčkem, akad. malířem – o něm jsem už tady na blogu psala mnohokrát – je to mimořádně hodný člověk, který mnoho svého času po celý život věnoval dětem a mladým lidem, kteří se zajímají o kreslení a malování. Dva roky (1970-72), po které jsem chodila k němu do kursu malování při Lidové škole umění, patří dodnes k těm nejkrásnějším v mém životě. Jehoilustrace dětských knížek vycházejí po dlouhá léta po celém světě. Je také členem surrealistické skupiny Stir up.
1-IMG_0804

Success, your comment is awaiting moderation.